Whatsapp Destek 0850 665 6065
 1. Ana Sayfa
 2. Yağ Bezesi Nedir?
Yağ Bezesi Nedir?

Yağ Bezesi Nedir?

 • 28 November 2021
 • 0
 • 8
 • 0 Yorum

Yağ Bezesi Nedir?

Vücudun çeşitli yerlerinde estetik bir kusur olarak ortaya çıkan ve hastaları rahatsız eden yağ bezeleri bir çeşit yağ kitlesi tümörüdür. İyi huylu olduğundan zararsızdır ve yağ bezelerinin %99 oranında tehlike unsuru bulunmaz. Ancak bu noktada her tümörün kanser riski taşımadığını ve tümörlerin hangi durumda kanser şeklinde gelişim göstereceğini bilmek hastalar için daha açık ne doğru bir yaklaşım sağlar. Örneğin yağ bezeleri gibi hızlı büyüyen kitleler hızlı büyüme gösterir ve bazen kontrolsüzce çoğalır. Kanserli dokularda bu hızlı büyüme kontrolsüz şekilde diğer doku ve organlara yayılım gösterecek şekilde olur. Kötü huylu tümörlerde, yani kanserli dokularda kitleyi bir arada tutup diğer dokulara sıçramayı engelleyecek kapsüller bulunmaz. Yağ bezelerinde bu kapsüller bulunduğundan hızlı ve fazla büyüme gösterse de diğer dokulara sıçrama eğilimi göstermeyeceğinden kötü huylu tümörlerden oldukça farklı büyüme gözlenir.

Adiposit denen yağ hücreleri fazla yağ birikimi nedeniyle lipom olarak adlandırılan yağ bezelerine farklılaşabilirler. Yağ bezeleri bu yönüyle estetik bir kusur olmak dışında zararsızdır. Eğer başka bir hastalıkla ilişkili olarak oluşmamışsa hastanın sağlığına olumsuz bir etkisi bulunmaz. Kontrolsüz büyüme gösteren ve kanserleşme gösteren yağ kitleleri (liposarkom) lipomlardan farklıdır ve bu vakalarda teşhis ve operasyon çok önemlidir. Lipomlar ile liposarkomlar arasındaki ayırıcı tanı oluşum bölgeleri, elle palpe edildiğindeki fiziki farklılık, renk ve büyüklükleri, ağrı ve iltihap durumu ile sağlanır. Liposarkomlarda kapsül yapı olmadığından hızlı yayılım ve büyüme görülür. Ayrıca ağrılı, hareketleri kısıtlı, rengi sarı beyazdan griye doğru giden, iltihaplı kitlelerdir. Liposarkom şüphesinde erkenden uzman hekimlere başvurmak gerekir.

Yağ bezeleriniz için tedaviye başvurmadan önce gerekli araştırmayı yapmalı ve vücudunuzda oluşan değişimleri bilerek uygun tedaviye karar vermelisiniz.

Yağ Bezesi Nedir, Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Lipom olarak adlandırılan yağ bezeleri cilt altında, ağrı vermeyen, zararsız, fazla yağ depolarından oluşan kapsüllü yapılardır. Hastada estetik bir kusur oluşturabileceğinden şikâyet edilerek tedavi talep edilir. Lipomlardan farklı olan ve lipomlarla karıştırılabilecek farklı bir yağ dokusu birikimi ise sebase kistlerdir. Bir diğer adıyla yağ kisti olarak bilinen sebase kistler, cilt altından oluşum gösterip, yavaş büyüyen, sebum sıvısı ile çevrili, kapsüle çevrelenmiş kistlerdir. Yağ bezelerinden daha büyük yapılar olup yavaş büyüme gösterirler. Oluşum nedenleri yağ bezeleri gibi fazla yağ depolamalarıdır. Yağ kistleri, yani sebase kistler genelde baş ve genital bölgede görülür. Yağ bezeleri vücudun çeşitli yerlerinde ortaya çıkabilir. Göz çevresinde, ensede, sırtta, kollarda, kol altında, boyunda, bacakta, genital bölgede yağ bezelerine sıkça rastlanır. Nadir de olsa kemik, kas, eklem, iç organlarda, abdominal boşlukta, sindirim sisteminde, bağırsaklarda da yağ bezeleri görülür. Bağırsaklardaki yağ bezeleri yaygın görülmeyen bazı vakalarda bağırsak tıkanmasına neden olabileceği için tedavi gerektirir.

Hızlı büyüyen yağ bezeleri sarı-beyaz arası renk tonlarına sahiptir. Sayıca çok ya da tekli olabilirler. Genelde 1-25 cm boyutta olurlar. Göz çevresinde yerleşim gösteren lipomlar çoklu ve 1 cm’den daha küçük boyutta da olabilir. Göz kapağı gibi sık ve refleksif hareket gösteren yerlerdeki lipomlar harekete engel olabileceği için hastaların şikâyet nedeni olabilir.

Hızlı büyüdükleri için bir anda ortaya çıkan yağ bezelerine karşı hastalar “yağ bezeleri nasıl geçer?” sorusunu sorarlar. Tedaviye başvurmak yerine yağ bezelerine kendinizin müdahale etmesi kesinlikle önerilmez. Bazı hastaların tercih ettiği hekimlere danışmak yerine iğne ile yağ dokusunu delmek, enjektör ile yağ kitlesini temizlemeye çalışmak, kesici aletler ile küçük bezeleri koparmak gibi asla yapılmaması gereken yöntemlere arasındadır. Hem yağ bezesinin geliştiği alan ya da alanlarda enfeksiyon riski oluşturabilir hem de dermatolojik bir iz bırakabilirsiniz. Bu nedenle yağ bezelerinin oluşum gösterdiği alanların hassas olabileceğini unutmadan ve büyümesi devam etse de sizi rahatsız eden yağ bezeleri için uzman hekimlere danışabilirsiniz.

Yağ Bezesi Nasıl Tedavi Edilir?

Yağ bezelerinin ortaya çıkış nedeni için farklı gerekçeler olabilir. Bunlar arasında en fazla gözlenen aşağıdakilerdir:

 • Metabolizma hastalıkları
 • Diyabet ya da insülin direnci
 • Genetik yatkınlık
 • Yüksek kolesterol
 • Trigliserit düzeyi
 • İleri yaş faktörü
 • Karaciğer hastalıkları
 • Obezite
 • Yetersiz ya da yanlış cilt bakımı
 • Kıl folikülü iltihabı
 • Fiziksel travma
 • Kötü beslenme alışkanlığı
 • Sedanter yaşam tarzı

Yukarıdaki nedenler lipom oluşumunda en fazla gözlenen nedenlerdir. Özellikle beslenme alışkanlıklarındaki ani değişimler yüzdeki yağ bezelerinin hızlıca ortaya çıkmasına yol açabilir. Bunun yanı sıra metabolik hastalıklar sindirim sistemi ve karaciğerdeki lipom oluşumları için en sık görülen neden olabilir.

Yağ bezeleri 3 farklı grup altında adlandırılır: siringoma, milium, ksantelazma. Üçü de farklı şekillerde ve alanlarda büyüdüğünden tedavi prosedürü de farklı olur.

Siringoma, kadınlarda sıkça görülen erken yaşlarda da ortaya çıkabilen yağ bezesi türüdür. Gözaltı, üst yanak çevresi, göz kenarında küçük küçük ve çok sayıda cilt tonundan daha sarı renkte olarak ortaya çıkar.

Ksantelazma, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan, dağınık göz kapağına neden olan ve deri altındaki yağ dokusu birikimi lezyonlarıdır. İlerlemesi durumundaki boyutta büyüme görüşte problem yaratabileceğinden tedavi gerektirebilir.

Milium, siringoma tipindeki lipomlara benzeyen ama daha sert ve inci tanesi gibi fazla sayıda yayılım gösteren kistlerdir. Göz kapağında, kirpik diplerinde, yanaklarda sarıdan daha beyaz tonlardadır. Keratin kistleri olması nedeniyle sert yapıdadır ve yağ bezelerinden biraz farklıdır. Her yaşta kadın ve erkekte gözlenir.

Yağ bezeleri oluşum ve bulundukları yerlerin farklılığı itibariyle farklı tedavi yöntemleriyle giderilir. Yağ dokusundan şüpheleniyorsanız kendiniz de kontrol edebilir, elinizle palpe ederek yağ bezesinin hareketli olduğunu ve elinizden kaçtığını gözleyebilirsiniz. Zararsız olan bu yapılar bağırsaklarda tıkanma, göz kapağında görüşü engelleme gibi problemlerde müdahale gerektirir. Ancak bunun dışındaki yağ bezeleri estetik kusur olup hastanın talebine göre tedavi edilir.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*