Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Tenisçi Dirseği – Lateral Epikondilit
Tenisçi Dirseği – Lateral Epikondilit

Tenisçi Dirseği – Lateral Epikondilit

  • 28 November 2021
  • 0
  • 9
  • 0 Yorum

Tenisçi Dirseği – Lateral Epikondilit

Tenisçi dirseği ya da diğer adıyla lateral epikondilit hastalığı dirsek dış köşesinde şiddetli ağrı sebebi olan bir yangı durumudur. Ağrı sıklıkla omuza, kolun ön kısmına ve el bileğine doğru yayılır. Hastalar özellikle bir şeyi tutmada, kapı açmada hatta kaşığı ağzına götürmede zorlandıklarını ifade ederler.

Tenisçi dirseği hastalığında esas problem el bileğimizi geriye doğru kaldırmayı sağlayan ekstensör kas grubunun dirseğe yapıştığı noktada, tekrarlayan hareketler, aşırı kullanım yada aşırı zorlanma sonucu yangı, bazen de kısmi bir yırtık oluşmasıdır. Özellikle teniste forehand vuruşu bu kas grubuna aşırı yük bindirmekte, hastalık da adını buradan almaktadır. Ancak günümüzde hastalığa sebep olan aktiviteler arasında tornavida sıkmak, aşırı temizlik ya da ev işi ile uğraşmak, işi gereği aynı hareketi gün içerisinde yüzlerce kez tekrarlamak, yoğun klavye kullanımı ve benzeri durumlar daha sık karşımıza çıkmaktadır.

Tenisçiler dışında boyacılar, tesisatçılar, temizlik görevlileri, marangozlar ve sekreterler riskli meslek gruplarından bazılarıdır. Ülkemizde özellikle ev hanımlarında da oldukça sık tenisçi dirseği hastalığı görülmektedir.

Bütün hastaların ortak şikayeti dirseğin dış kısmında ağrı ve yanma ile birlikte elin kavrama gücünde azalmadır. Ağrı daha önce belirttiğim gibi omuza kadar çıkabilir ve el bileğine kadar inebilir. Kavrama gücündeki azalma da kişinin bazen kıyafetini giymesini bile imkansız hale getirebilir. Bu şikayetler çoğunlukla ön kol kuvveti isteyen tornavida çevirme, el sıkışma, raket tutma, çaydanlık kaldırma gibi aktivitelerle daha da şiddetlenir.

 Tenisçi dirseği (lateral epikondilit) hastalığına sebep olduğu düşünülen aktiviteler mutlaka azaltılmalı, mümkünse tamamen bırakılmalıdır.  

Tenisçi dirseği hastalığında önerilen ilaçlar sürekli değil, vücut hastalığın üstesinden gelen kadar kullanılmalıdır. Özellikle ödem dağıtıcı, yangı azaltıcı ilaçlar ve kollajen içeren gıda takviyeleri ile iyileşme sürecine destek olunması önemlidir.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*