Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Meme Küçültme
Meme Küçültme

Meme Küçültme

  • 27 November 2021
  • 0
  • 18
  • 0 Yorum

Meme Küçültme

Meme küçültme ameliyatı estetik kaygının yanında fonksiyonel olarak da gerekli bir işlemdir. İri memeli kadınlarda; boyun ve sırt ağrıları, meme altlarında ve arasında kaşıntı, kızarıklık, kollarda uyuşma, nefes almada zorluk, hareket kısıtlılığı gibi birçok sorunlar yaşar. Bunun yanı sıra, sosyal ve psikolojik sorunlar, kıyafet seçiminde zorluk gibi problemlerle karşılaşırlar. Memelerde büyüme ileri yaşlarda olabildiği gibi genç kızlarda da oluşabilmektedir. Meme büyüklüğü hormanal sebeplere, bazı hastalıklara veya genetik yatkınlığa bağlı olabilir. Bunlara ek olarak gebelik ve emzirmeye bağlı var olan sorunlar zamanla daha da ilerler.

AMELİYAT ÖNCESİ

Hastanın yapılan muayenesinde memelerin büyüklüğü, buna bağlı olarak hangi ameliyat tekniğinin uygulanacağı, hastanın isteğine göre yeni meme boyutunun ne olacağı kararlaştırılır. Ameliyatın seyri, kullanılacak teknik ve kalacak olan izlerin durumu hastaya anlatılır. Ameliyat genel anestezi ile yapılmaktadır, buna uygu kan tahlilleri yapılır. Gerek görülürse mamografi ve meme ultrasonu yapılır.

AMELİYAT

Ameliyatta amaç fazla meme dokusunun ve cildin çıkarılması, memenin vücut ölçülerine uygun bir boyuta getirilmesi, meme başının olması gereken yere alınması ve memenin toparlanmasıdır. Hangi teknik kullanılırsa kullanılsın meme başının etrafında ve aşağıya doğru uzanan bir iz kalır. Aşırı büyük memelerde tercih edilen ters T tekniğinde bunlara ilaveten meme alt kıvrımında bir düz çizgi şeklinde iz kalır. Ameliyat yaklaşık 3 saat sürer, her iki memeye de dren konulur ve bu drenler genelde 2. gün çekilir. Bu işlemde süt kanalları korunmakta, emzirmede veya meme başı hissinde bir sorun olmamaktadır. Ancak aşırı büyüklükte ve yaşlı hastalarda ameliyat süresini ve risklerini azaltmak için free niple denilen bir yöntem kullanılabilir. Bu işlemde meme başı çıkarılıp tekrar olması gereken yere greft olarak konulduğu için süt kanalları ve duyu sinirleri hasar görür.

AMELİYAT SONRASI

Ameliyat sonrası 2 gece hastane yatışı gereklidir. 3-4 gün sonra günlük aktivitelere başlanır, 1 hafta sonra işe dönülebilir. Ameliyat sonrası 10- 15 gün özel sporcu sütyeni kullanılması önerilir. Memede oluşan izler zaman içerisinde azalır. Kişinin yara iyileşmesine ve ameliyat tekniğine bağlı olarak değişmekle birlikte tüm izler sütyen içinde kalacak şekilde planlanmaktadır. Ameliyat izlerinin azalması için krem ve ilaç tedavisi önerilir. Meme küçültme ameliyatından sonra ilk aylarda iyileşme sürecine bağlı olarak hafif ağrılar veya yağ nekrozuna bağlı nadiren bölgesel şişlikler olabilir ve kendiliğinden geçer. Meme küçültme ameliyatının meme kanseri oluşumu ile bir ilişkisi yoktur.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*