Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Göz Sağlığı Hakkında Yanlış Bilinenler…
Göz Sağlığı Hakkında  Yanlış Bilinenler…

Göz Sağlığı Hakkında Yanlış Bilinenler…

  • 28 November 2021
  • 0
  • 83
  • 0 Yorum

Göz Sağlığı Hakkında Yanlış Bilinenler…

Gözlük Kullanımı ile İlgili

–Dinlendirici Gözlük : Gözlük rakamlarla ifade edilen değerlere sahiptir ve takıldığı zaman görmeyi düzeltiyorsa ve ya güneş ışınlarından koruyorsa kullanılmalıdır. Bazen, gözlüksüz görebilen, küçük numara gözlük ihtiyacı olan hastalara hekimlerimiz açıklamak için bu terimi kullanırlar ama tamamen yanlıştır.

–Yanlış gözlük reçetesi kullanımı: Göz sağlığını kesinlikle bozmaz ancak  takıldığı süreçte görmeyi etkileyip, baş ağrısı yapabilir.

 

–Çocuklarda Gözlük Takmak göz numarasının AZALMASINA veya ARTMASINA neden olmaz. Ancak çocuk yaşta görmenin gelişmesi açısından mutlaka takılması gerekir.

 

–Bebek veya küçük çocuklar gözlük takmak daha mı zordur?  Özendirme ile bu sıkıntı önlenebilir. Yeter ki çocuğa uygun yaklaşılsın.Cok küçük yaşlarda bile yüksek hipermetrop gözlük kullanan bebekler vardır. 

 

–MİYOPİ : Uzaktan gelen ışınların gözün sarı noktasının önünde odaklaşmasıdır. Belirli bir mesafeye kadar net görürler, daha uzak mesafelerde netlik bozulur. Hem uzakta hem yakında gözlük veya lens takarlar.

 

–HİPERMETROPİ :  Uzaktan gelen ışınların gözün sarı noktasının arkasında odaklaşmasıdır. Gözü zorlayarak net görebilirler.

Bu tanımlar uzağı görmemek veya yakını görmemek şeklinde tanımlanması yanlıştır.

 

–Astigmatizma: Astigmatizma myopik veya hipermetropik olur ve göz sağlığı açısından diğer kırma kusurlarından farkı yoktur, yalnızca gözün belli bir açısındaki kırmanın farklılığını ifade eder.

 

–Gözün Çizilmesi : Gözlük ihtiyacını ortadan kaldırmak için 18 yaş üzerinde yapılan  laser tedavisi (yakın veya uzak için) göz sağlığına zararlı  değildir. 

 

–Laser ile şaşılık tedavisi : YOKTUR.

 

–Laser’in gözü kör etmesi : Tedavi amaçlı kullanılan bu cihazlar körlük yapmaz, ancak merkezi görme noktasının hastalıktan etkilenmesi veya laser komplikasyonu olarak ödem gelişmesi görme azalmasına sebep olabilir.

 

–İyi görmek göz sağlığının garantisidir :  HAYIR…   Örneğin : Glokom hastaları hastalığın son safhasına kadar iyi görebilirler, görme sonradan  azalmaya başlar ki bu aşamada görmenin geri dönüşü söz konusu olmaz.

 

–TV ve bilgisayar gözü bozar mı?   : Hayır, bozmaz. Yalnızca,  göz yüzeyindeki gözyaşında kuruma olacağı için yanma, batma,kızarma ve refleks sulanma olur…

 

–Katarakt cerrahisi görmeyi olduğu gibi eski haline getirir : Görmenin iyi olabilmesi için arka ağ yani retina  tabakasının sağlıklı,  kişinin görme potansiyelinin iyi olması lazımdır. Göz Dibi hastalıklarında ve tembel gözlerde görme artışı olmayabilir.

 

 

 GÖZ MUAYENESİ  SADECE GÖZLÜK MUAYENESİ DEĞİLDİR… Önlenebilen en önemli körlük nedenlerinden, şekere bağlı  diyabetik retinopati ve göz tansiyonunu bağlı glokom hastalığı görme iyiyken, ayrıntılı Göz ön ve arka segment  muayeneleri sırasında, göz hekimleri tarafından önceden  yakalayabilir. Bu iki önemli körlük yapan hastalık, hasta tarafından fark edilecek durumda, ne yazık ki pek az görme fonksiyonu kalmıştır. Bu nedenle gözlük kullanan hastalar yılda bir, gözlük kullanmayanlar 45 yaşından itibaren 2 yılda bir göz ile ilgili şikayetleri olmasa dahi göz muayenesi olmalıdır.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*