Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Göz Hastalıkları
Göz Hastalıkları

Göz Hastalıkları

  • 28 November 2021
  • 0
  • 27
  • 0 Yorum

Göz Hastalıkları

-Göz hastalığı nedir?

Göz hastalığı gözdeki yapısal ve işlevsel bozuklukların tümüne göz hastalığı denir. Bu hastalıklar sadece gözü etkileyen hastalıklar değildir. Görmedeki yetersizlik aynı zamanda öğrenme üzerine çok etkilidir. Duyu organları içinde öğrenmedeki payı ezici bir çoğunluktadır. Görme fonksiyonlarındaki bozukluk bizim hangi mesleği yapıp yapamayacağımızı bile belirler. Göz tek başına bağımsız bir organ değildir, tüm beden ile uyum içinde çalışır. Birçok sistemik hastalık şeker, tansiyon, guatr, romatizmal hastalık ayrıca vücudun diğer yerlerini etkileyen enfeksiyon ve tümörleri de aynı anda göz dokularını da etkileyebilirler. Bu nedenle yapılacak göz kontrollerinde bu hastalıkların olup olmadığını ve şiddetini anlamamızı da sağlar. Tam bu nedenle hastalık sadece gözde bulgu vermiş gibi bile gözükse tük vücudu uygun şekilde korumak ve tedavi etmek gerekir.

-Göz hastalıklarında doğru bildiğimiz yanlışlıklar nelerdir. Okuyucularımızı aydınlatır mısınız?

Güneşten her zaman sakınmalıyız yanlış, çocuklarımızın açık alanda güneşli günlerde dışarıda oynaması göz numaralarının ilerlemesi engeller ve D vitamini tüm vücut gelişiminde olduğu gibi şeker hastalığı bulgularını da azaltır.

Çocuklarımızda ki göz bozukluklarını anlamamızın en belirgin yolu nedir?

Çocuklar gelecek demektir. Onların gözlerinde yapacağımız düzeltme, geleceğimizi görmemiz demektir. Ayrıca çocukluk yaşlarında görülen hastalıklar ancak erken yaşta tedavi edilirlerse iyi sonuç verirler. Tamda bu nedenle çocuklarımızın gözleri kayıyor, her iki göz aynı yöne bakamıyor,  titriyor, cisimlere yakından bakıyor ya da hiç takip etmiyorsa, gözlerini kısarak bakıyor,  güneşli ortamlarda gözlerini açmakta zorlanıyor, göz bebeklerinin birbirinden renkleri ve büyüklük farklı ise, sürekli çapaklanma, kızarıklık, kapaklarda şişlik, düşüklük varsa gözlerde bozukluk olabileceğini düşünmemiz gerekir. Tüm bunların dışında çocuklarımızın gözlerinde adlandıramadığınız bir farklılık var ise mutlaka göz kontrolünü yaptırmalısınız.

Türkiye de göz hastalıkları konusunda halkımız yeterli derecede bilinçli mi?

    Önceki yıllara göre medya sayesinde giderek artan bir bilinçlenme var ancak yeterli değil. Göz vücuttan ayrı bir organmış gibi algılanıp sanki tek başına değerlendirilir yada şikayeti olmadan kontrole gelmeye gerek yok düşüncesi  sürmektedir. Burada genel olarak göz sanki vücuttan bağımsız bir organmış gibi görülüp değerlendiriliyor. Oysaki vücudun tüm organları birbiri ilişkilidir.

-Göz hastalıklarında erken teşhisin önemi nedir. Erken teşhis edilen göz bozuklukları tamamen düzelebilir mi?

    Tüm hastalıklarda olduğu gibi göz hastalıklarında da erken teşhis çok önemlidir. Gözde kalıcı bozukluk oluşmadan tanı konulur ise uzun vadede fonksiyon kaybı olmaz. Kesinlikle erken teşhis ve tedavi ile birçok göz hastalığı kontrol altına alınabilir. Hatta ve hatta sadece gözü muayene ederek erken koyduğumuz tanı ile hastaların hayatları bile kurtulabilir. Göz vücuttaki tek organdır ki romatizmal, enfektif, kalp, böbrek, barsak hastalıklarının tanısını göz muayenesi yaparak konulabilir.

 

-Göz tansiyonu nedir. Yüksek göz tansiyonu tedavi edilmez ise sonuçları ne olur?

Gözümüzün tıpkı sistemik tansiyon gibi bir ortalama tansiyonu vardır. Göz tansiyon gözümüzün sağlığının koruması için ne yüksek nede düşük olmalıdır.  Göz tansiyonu normalin üzerinde olmasına göz tansiyon hastalığı (Glokom, Karasu Hastalığı)olarak adlandırılır. Yüksek göz tansiyonunda gözümüzün görmesinde çok önemli bir fonksiyona sahip olan göz siniri zarar görür. Ayrıca göz tansiyonu düşük olmakla birlikte tıpkı yüksek göz tansiyonu olan hastalardaki gibi göz siniri hasarı yapan başka bir göz tansiyonu türü de vardır ki buna da Normal tansiyonlu glokom denilir.Genellikle sessiz ilerleyen bir hastalıktır. Erken tanı konulmaz ise görme sinirin de ve görmede geri dönülmez kayıplarına neden olur. Sinsi olması nedeniyle özellikle 40 yaşından sonra en az 2 yılda ve 50 yaşından sonra yılda bir bunun için tam bir göz muayenesi olmak gerekmektedir.

– Son zamanlarda birçok irili ufaklı market ve mağazada güneş gözlüğü satıldığını görüyoruz bu konuda neler söylersiniz. Güneş gözlüğünün gözlerimiz için önemi nedir?

    Güneş gözlüklerin özellikle güneşten gelen zararlı ışınları engelleyici özelliklerinin olması gerekiyor. Renklerinin koyu olması yeterli olmadığı gibi, renkleri koyu ve koruyucu olmayan güneş gözlükleri ışınlarının gözlerimize daha çok zarar vermesine neden olur.

-Yine benzer bir konu var gündemde. Güneş gözlükleri gibi sokaklarda satılan yakın gözlüklerini doktora gitmeden kullananları ne gibi tehlikeler bekliyor?

Gözlük camları, göz sağlığını korumak için günümüzde çok ileri teknolojiler ile camların içine farklı maddeler yerleştirilerek yapılabilmektedir. Bu maddeler gözümüzü zararlı ışıklardan korudukları gibi net bir görüntüde sağlarlar. Gözlükler sadece bir numara içeren sıradan camlardan ibaret değildir. Bu nedenle yakın uzak fark etmez kullanabileceğimiz en sağlıklı gözlükleri kullanmalıyız. Kalitesiz camlardan yapılan gözlükler gözlerimizi yorar, iyi görüntü sağlamaz ve zararlı ışınların göze geçişini arttırabilir.

 

Oküloplasti ve şaşılık ameliyatları nelerdir? Bu ameliyatları konusunda biraz bilgi verebilirsiniz?

Oküloplasti ameliyatları denilince göz estetik ameliyatları anlaşılır. Bunun yanında göz kapak düşüklüklerive bozuklukları, kapak tümörleri  alınması, göz yaşı kanalı ve kesesi , guatra bağlı göz bozuklukları gibi bir çok ameliyatları ve botoks uygulamaları bu kapsam da yapılır.

Şaşılık gözlerde kayma demektir. Şaşılık gözlük ya da ameliyatla tedavi edilebilir bir durumdur. Toplumumuzun çoğunluğu şaşılık ameliyatının olabileceğini bilmiyor. Şaşılık her yaşta ameliyatla tedavi edilebilir bir durumdur.

-Ne sıklıkla göz doktoruna gitmeliyiz?

Yaşlara göre değişmekle birlikte çocuklarda hayatın ilk yılında, 3 yaşı ve 5 yaşında göz kontrolü çok önemlidir. Bundan sonraki takipleri doktorunuz durumunuza göre belirler.  İleriki yaşlarda 40 yaşından sonra en az 2 yılda bir göz kontrolü ve 50 yaşından sonra da yılda bir göz kontrolü önerilir. 

Bunun dışında herhangi göz şikayeti ya da bir sistemik hastalık durumunda göz kontrolü sıklıkla yapılmalıdır.

-Biliyoruz ki birçok insan numaralı gözlüklerini en az 3-5 sene kullanıyor. Numaralı gözlük kullananlar hangi sıklıkta kontrole gitmelidir. Numaraların yükseldiğiniz ya da azaldığınız bizler anlayabilir miyiz?

    Çocukluk çağında gözlük kontrolü en fazla 6 ay ara ile yapılmalı iken göz numaralarının ilerlemesinin durduğu dönemde bile kontroller iki seneyi geçmemelidir.  Gözlüklerimiz ile eskisi kadar net görmüyorsak, gözlerimizi kısarak bakıyorsak, gözlerimizde ağrı, yanma, kızarıklık oluyorsa gözlüklerimizin artık bize uygun olmayabileceğini düşünerek mutlaka kontrole gitmeliyiz.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*