Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Fırçala-Başar-Mutlu Ol
Fırçala-Başar-Mutlu Ol

Fırçala-Başar-Mutlu Ol

  • 27 November 2021
  • 0
  • 15
  • 0 Yorum

Fırçala-Başar-Mutlu Ol

Ortodontik tedavinin olmazsa olmazlarından biri olan teller, hastalar için oldukça yararlı ve tedavi edici olabilirken zayıf bir hijyen ve dikkatli bakım yapılmaması durumunda zarar veren hale de gelebilmektedir.

Teller aralarında kalan gıdaların tam olarak uzaklaştırılamaması;

1)Beyaz nokta lezyonları ( çürükten bir önceki aşama)

2)Çürük

3)Diş eti büyümeleri

4) Daha da ciddi boyutlarda diş eti iltihabına bağlı kanamalar ve diş eti çekilmelerine neden olabilmektedir.

Ayrıca diş yüzeylerinde ki gıda artıkları, tükürük komponentleri ve bakterilerden oluşan dental plak uzaklaştırılmadığında ortalama 4-8 saat içerisinde mineralize olmaya başlar ve biz buna diş taşı demekteyiz. 

Tüm bunların oluşmaması için yöntem aslında çok basittir- ETKİLİ FIRÇALAMA

Birçok hasta dişlerini günde 3 defa fırçalamasına rağmen diş etlerinde ödem ve kanama şikâyeti ile gelebiliyorlar. İşin özü aslında her şeyde olduğu gibi çok fazla sayıda yapmaktan ziyade doğru bir teknik ve doğru fırçalar yardımı ile etkili fırçalayabilmektir.  

ÖNCE FIRÇALAMA 

Braketlerimizin diş etine bakan yüzeylerine diş fırçası 45 derece açı ile yerleştirilir. 

Her diş üzerinde 5 saniye ovalama hareketinden sonra dişin diş etinden çiğneyici yüzeye doğru süpürme hareketi ile devam edilir ve bu işlem her yemekten sonra uygulanmalıdır.  

  • ORTODONTİK ARA YÜZ FIRÇASI

Sadece fırçalama, gıdaların tam olarak uzaklaştırılmasında yeterli olmamaktadır. Bu amaçla günde en az 1 defa özellikle gece yatmadan önce braket, diş ve tel aralarının temizlenebilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken ara yüz fırçası kıllarının ara yüzeyleri tam olarak doldurabilen kalınlıkta olmasıdır.

  • ARA YÜZ FIRÇASI

Dişlerimizin kontak noktaları arasında kalan gıdaların uzaklaştırılmasında mükemmel yöntem. Ortodontik tedavi gören hastalarım için diş ipine göre çok daha pratik ve çok daha kolay. Burada önemli olan diş etinize zarar vermeden uygun incelikte ara yüz fırçasını kullanabilmektir. Günde 1 defa gece yatmadan önce macunsuz kullanılabilir. 

  • GARGARA 

Braketler, temizlenmesi zor alanlar yaratabilmektedir. Bu nedenle tam olarak bakterilerin yok edilemediği durumlarda yardımımıza koşan diğer bir uygulama da gargaralardır. Bu amaçla tamamen bitkisel içerikli gargaralar bulunabilmektedir. Hastalarıma günde 2 defa sabah ve gece yatmadan, fırçalama sonrası olacak şekilde uygulamalarını önermekteyim. 

Geçmişte tel tedavisi gören ortodonti uzmanı olarak, tüm bu uygulamalar başlangıçta çok fazla ve zor gibi görünse de alıştıktan sonra eksik bir uygulama bırakmak istemeyeceksiniz:) Bana güvenin 😉  Her yeni bir alışkanlık yaratmak, konfor alanımızdan çıkmak bazen gerçekten zor olabilmektedir. Ancak şunu fark ediyorum ki yeni alışkanlığın sonucunda elde edeceğimiz haz ve sonuçlara odaklanmak o işin yapılması ve devamlılığı için motivasyon sağlayan en önemli araç 😉  Harika gülüşünüz ile kendinizi ve çevrenizi aydınlatacağınız günlerin olduğunu bilmek SANIRIM HER ŞEYE DEĞER 🙂 ÖZGÜRCE GÜLMENİZ DİLEĞİYLE

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*