Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Evlilikte Cinsel İsteksizlik ve Diğer Cinsel Sorunlar
Evlilikte Cinsel İsteksizlik ve Diğer Cinsel Sorunlar

Evlilikte Cinsel İsteksizlik ve Diğer Cinsel Sorunlar

  • 27 November 2021
  • 0
  • 26
  • 0 Yorum

Evlilikte Cinsel İsteksizlik ve Diğer Cinsel Sorunlar

Evlilik ve seks terapistleri arasında yaygın kabul gören ve araştırmalarla desteklenen, 50 ye 50 kuralına göre, evlilik sorunlarının yaklaşık yüzde ellisi cinsel sorunlardan, cinsel sorunlarında yaklaşık yüzde ellisi evlilik sorunlarından kaynaklanmaktadır. Kimi zamanda önceden başlamış bir cinsel sorun evlilikteki negatif faktörler nedeniyle sürüp gitmektedir (örneğin daha önceden var olan erken boşalma ya da vajinismusun sorunlu bir evlilikte düzelmemesi).

Cinsel isteksizlik, hem erkek hem de kadın için evlilik sorunları ile en çok etkileşen bozukluktur. Orgazm sorunları ve ağrılı ilişki ya da başaramam korkusu nedeniyle ortaya çıkan sertleşme sorunu evlilikte sık rastlanılan diğer cinsel işlev bozukluklarıdır.

Eski sitem ve gücenmişlikler, bastırılmış öfke, güç savaşı, güven kaybı, ciddiye alınmama (beni sadece yatakta istiyorsun), cezalandırılma, aşırı koruma, bağımlılık(anne-çocuk ilişkisi), doğum sonrası sıkıntılar, doğum kontrol yöntemlerinden hoşlanmama, fiziksel bakıma özen göstermeme, ana oğul, baba kız tarzı iletişim ve benzeri nedenler cinsellikle sık etkileşen evlilik faktörleridir.

Yukarıdaki etkileşime bir örnek verecek olursak, evlilik içinde özellikle her konuda dominant bir eş varsa diğer eş için cinselliği sabote etmek (bilinçli ya da bilinçdışı) kazanılan tek zafer olabilmektedir. Kimi zaman farkında olunmadan eşinize söylediğiniz tek cümle eşinizin güvenini kaybetmesine ve başaramama korkusu nedeniyle cinsellikten kaçmasına neden olmaktadır.

Diğer bir konuda aynılık monotonluk, aşırı şevkat, sık dokunma ve aşırı duygusal temas cinsel isteği azaltır. Belirsizlik, heyecan, fanteziler cinselliği hareketlendirebilir. Esther Perelin şu cümlesini arada hatırlamak önemlidir; “Yatakta demokrasi olmaz”.

Evlilik içinde yaşanan her tür cinsel sorunun çözümü, eğer eşle işbirliği varsa kolaydır. İşbirliği yoksa önce birkaç seans çift terapisi uygun olacaktır. İyi bir ilişkide, vajinismus, cinsel isteksizlik, psikolojik sertleşme sorunu, erken boşalma ve orgazm sorunlarının çözümü çok büyük oranda düşündüğünüzden çok daha kolaydır. İletişim eğitimi, cinsel eğitim ve cinsel terapi teknikleri dünyanın tüm iyi kliniklerinde çok benzer standartlarla tedavi edilmektedir. Bu nedenle sorunlar derinleşmeden, saygı ve sevgi henüz bitmeden, iyi bir evlilik ve cinsel terapi uzmanından destek almanızı tavsiye ederim

 Sağlıkla ve mutlulukla kalın

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*