Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Epilepsi
Epilepsi

Epilepsi

  • 28 November 2021
  • 0
  • 13
  • 0 Yorum

Epilepsi

Beyin hücrelerinde aniden başlayan geçici ve anormal elektrik boşalımları olarak ortaya çıkan klinik tabloya nöbet adını veririz. Fakat her epileptik nöbet geçiren kişi epilepsi hastası değildir. Kişi hayatının bir döneminde bir defaya mahsus epileptik nöbet geçirebilir. Nöbetler zaman içinde her hasta için belli özelliklerde, bazen kendiliğinden bazen de tetikleyen faktörler zemininde tekrarlarsa epilepsi tanısı konulur. Cinsiyet ayırt etmeyen epilepsi hastalığı daha çok çocuklar ve ileri yaşlardaki kişilerde görülmektedir. Çocuklarda gözlemlediğimiz epilepsi hastalığı çocuk büyüdüğünde genellikle sonlanır ve iyi huyludur. Bazı epilepsi şekilleri ise kendine has özellikler gösterir ve süreklilik gösterir.

Herhangi bir neden olmadan da ortaya çıkabilen epilepsi hastalığı,

Genetik gelişimsel anormallikler

Anne karnında iken maruz kalınan enfeksiyonlar

Toksik maddeler

Doğum sırasında bebeğin oksijensiz kalması

Doğumdan sonra geçirilen menenjit gibi beyin enfeksiyonları

Kafa travmaları

Uzun süren ve tekrarlayan ateşli havaleler

Ağır metal ya da karbon monoksit zehirlenmeleri

Beyin tümörleri, inme, beyin kanamaları

Aşırı alkol tüketimi metabolik bozukluklar gibi nedenlerle de ortaya çıkabilir.

Epilepsi için kullanılan ilaçların alınmaması, uykusuzluk ve düzensiz beslenme gibi etkenler nöbetleri tetikleyebilir.

Hastalığın teşhis ve tedavisinde multidisipliner bir yaklaşım gerekmektedir. Medikal ve cerrahi tedavinin gerektirdiği alt yapı ve nöroşirurji, nöroradyolog, psikiyatrist, nöropsikolog gibi uzmanları barındıran merkezlerde tedavinin uzman nörologlar tarafından değerlendirilmeleri uygundur. Tedavide ilaç ve cerrahi olmak üzere iki yol izlenmektedir. Hasanın yaşı, diğer hastalıkları, nöbetinin tipine göre ilaç seçimi yapılmalıdır. Bazı hastalar uzun süreli hatta ömür boyu epilepsi ilaçları kullanabilirler. İlaç tedavisinde en önemli nokta ilaçların düzenli ve planlı kullanımıdır. Tedavi başarısı için ilaç tedavisi yanında hastanın yaşam tarzını değiştirmesi, beslenme şekline dikkat edilmesi çok önemlidir. Epilepsi cerrahisi genellikle ilaca direnç gösteren hastalara uygulanmaktadır.

Epilepsi hastalığının tedavisinde günümüzde ek önlemlerin alınması hastalığın gidişatını etkilemektedir. Kişinin beslenme alışkanlıklarını, yaşam tarzını, uyku düzeni düzenlemesi tedaviyi direkt olarak etkilemektedir. Kliniğimizde kişiye özgü epilepsi yönetimi ve tedavisi uygulanarak kişilerin takipleri yapılmaktadır. 

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*