Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Çocuğun İlk Diş Kontrolü Ne Zaman Yapılmalı?
Çocuğun İlk Diş Kontrolü Ne Zaman Yapılmalı?

Çocuğun İlk Diş Kontrolü Ne Zaman Yapılmalı?

  • 27 November 2021
  • 0
  • 12
  • 0 Yorum

Çocuğun İlk Diş Kontrolü Ne Zaman Yapılmalı?

Çocukların diş hekimi korkusu oluşmadan yıkılmalıdır, peki bunu nasıl sağlayabiliriz?

Çocuklar kendilerine zarar gelmesinden çok korktukları için dişlerinde herhangi bir ağrı olunca doktorlardan da korkarlar, çocuğun doktorla ilk tanışması kesinlikle ağrısı yokken sadece kontrol amaçlı olmalıdır. Çocuğun ilk dişinin 6 aylıkken çıktığını düşünürsek, anne 6 aydan itibaren çocuğun diş bakımına başlamalı ve dişleri ıslak gazlı bezle silmelidir. 1.5-2 yaştan sonra diş fırçalama alışkanlığı yavaş yavaş öğretilmelidir ve 2.5-3 yaşlarında çocuk doktorla tanışmalıdır. Çocuk, diş kliniğine sadece gözlem amaçlı getirilebilir ve kontrol muayenesi yapılabilir. Bundan sonra 6 ayda bir düzenli olarak kontrole götürülmelidir. Çocukları zorlayıcı davranışlar onları daha da korkutur, sabır ve sevgiyle yapılacak tüm işlemleri anlatmak, kullanılacak aletlerin hepsini tanıtmak çocuğun korkusunu azaltacaktır.

Süt dişleri neden önemlidir ?

Süt dişleri 6 ile 8. aylar arasında çıkmaya başlar , çocuk 3 yaşına gelene kadar tüm süt dişleri ağızda yer almış olur.

5-6 yaşlarında ilk daimi dişler çıkmaya başlar, 10-11 yaşlarına kadar süt dişleri ağızda yer alır. Süt dişleri geçici dişlerdir ama daimi dişler için bir rehber görevi görürler.

Erken kaybedilen süt dişleri; çocuğun daimi dişlerinin gömük kalmasına, dişlerin çapraşık çıkmasına sebep olabilir. Bu yüzden her süt dişi ağızda görevini tamamlayıncaya kadar korunmalıdır. Erken çürüyen süt dişleri çekilmemeli, tedavi edilmelidir. Eğer tedavileri mümkün değilse süt dişi çekildikten sonra yer tutucu yapılmalıdır.

Süt dişlerinin ilk görevi çocuğun düzgün beslenmesini sağlamaktır. Çocuğun konuşmasında büyük rol oynayan süt dişlerinin kaybında fonasyon / konuşma bozukluğu ortaya çıkabilir.

İlk diş sürdükten sonra yani 6.ayda çocuğun ağız bakımına su ile ıslatılmış gazlı bez ile dişlerin yüzeyleri silinerek başlanmalıdır.

18-24. aylar arasında dişler fırçalanmaya başlanmalı, macun kullanılmamalıdır. 24 aydan sonra rutin diş hekimi kontrolleri yapılarak oluşabilecek problemlerin önüne geçilmelidir.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*