Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Boyun Fıtığı Nedir?
Boyun Fıtığı Nedir?

Boyun Fıtığı Nedir?

  • 28 November 2021
  • 0
  • 51
  • 0 Yorum

Boyun Fıtığı Nedir?

Omurgamız vücudumuzun dik durmasını sağlarken aynı zamanda esnek bir şekilde hareket etmemizi sağlar. Omurga, omur (vertebra) adı verilen kemikler ve omurların arasında disk dediğimiz amortisör görevi gören ve esnekliği sağlayan destek yapılardan oluşur. Diskler, ortasında jölemsi bir çekirdek ve akışkan bu çekirdeğin dışarı taşmasına engel olan sıkı liflerden oluşur. Eğer bu lifler yırtılır ve çekirdek kısmı omurilik ve sinirlerin geçtiği kanala doğru taşarsa fıtık oluşur. Bu problem bel omurları arasında olursa bel fıtığı, boyun omurları arasında olursa boyun fıtığı olarak karşımıza çıkar.

Boyun fıtığının nedenleri nelerdir?

Travmalar, zorlanmalar, uzun süre hareketsizlik veya yanlış pozisyonda kalınması, genetik ve anatomik yapı ve diskin yaşın ilerlemesi ile birlikte su kaybetmesi sonucu aşınması boyun fıtığının nedenleri arasında sayılabilir.

Boyun fıtığının bulguları nelerdir?

En sık bulgu boyun ağrısı olmakla birlikte, ağrı ense kökünden şakaklara, omuzlara , kürek kemiklerinin arasına, göğüse  ve kollara doğru yayılabilir. Özellikle ellerde ve kollarda uyuşma karıncalanma görülebilir. Boyun hareketleri kısıtlanır. İlerleyen dönemlerde ellerde ve kollarda güçsüzlük ve ince hareketlerde beceriksizlik ortaya çıkabilir. Belirgin omurilik basısı olan hastalarda denge kayıpları, düşmeler, bacaklarda kuvvetsizlikler ortaya çıkabilir.

Boyun fıtığının tedavisi nasıldır?

Öncelikle hastanın eğitimi gereklidir. Boyun kaslarını kuvvetlendirecek, gevşetecek egzersizler hastaya uygun doz ve şekilde hastaya özel olarak düzenlenmelidir. Ağrı kesici ve inflamasyonu önleyici ilaçlar ve kas gevşetici ilaçlar ağrının azaltılmasında rol oynar ancak uzun süre kullanılmamalıdır.  Ayrıca özel enjeksiyonlar, manuel terapi ve farklı tamamlayıcı tıp yöntemleri tedaviye destek olabilir. Boyun fıtıklarının çoğu ameliyata gerek kalmadan Fizik tedavi ile tedavi edilmektedir.

Boyun fıtığı olan hasta günlük yaşamında nelere dikkat etmelidir?

Hasta uzun süre aynı pozisyonda sabit kalmamalıdır. Kısıtlanabiliyorsa bilgisayar ve telefon kullanımı kısıtlanmalıdır. Eğer kısıtlanamıyor, hastanın işi gereği mecburiyeti varsa en azında 30-60 dakika aralıklarla hekim tarafında önerilen boyun hareketlerini yaparak boyun dinlendirilmelidir. Ayrıca boyun kaslarını kuvvetlendirecek egzersizler yapılmalıdır. Koltuk kanepe kenarında uyumak gibi alışkanlıklar terk edilmelidir. Yan yatıldığında baş ile omuz arası mesafeyi tam olarak dolduran ve sırt üzeri yatıldığında boyun kavisini destekleyen bir ortopedik yastık kullanılmalıdır. Yine uzun  yolculuklarda boyun destekleri kullanılmalıdır.

Sağlıklı günler…

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*