Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) İncelemesi
Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) İncelemesi

Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) İncelemesi

  • 28 November 2021
  • 0
  • 16
  • 0 Yorum

Beyin Omurilik Sıvısı (BOS) İncelemesi

Beyni koruyan ve sürekli temizleyen beyin omur ilik sıvısının basınç ölçümü, mikroskobik veya biyokimyasal incelemesi birçok beyin hastalığının tanısında çok önemli bir yere sahiptir.

BOS, lomber ponksiyon (LP) adı verilen işlem ile bel bölgesinden alınır. LP işlemi için özel bir iğne kullanılır. Yapılma amacı ve araştırılacak hastalıklara göre beyin omurilik sıvısından uygun miktarda örnek alınır veya belli bir miktar BOS tanı amaçlı boşaltılır.

BOS sıvısı kanama, enfeksiyonlar ve multipl sleroz (MS) gibi otoimmün hastalıklar açısından hem mikroskopik hem de biyokimyasal olarak da incelenir. Mikroskopik değerlendirmede varsa hücrelerin tipi ve sayısı değerlendirilir. Biyokimyasal incelemede ise sıvının şeker, protein, elektrolit değerleri ve diğer biyokimyasal belirteçlerinin varlığı ve miktarı araştırılır.

İşlem sonrası 2-3 saat yatarak istirahat sonrası eve gidilebilir, evde de mümkünse çok ayakta kalınmamalı ve istirahat edilmelidir. Ancak hasta tuvaletine gidebilir, banyo yapabilir ve rahatlıkla yemeğini yiyebilir, ertesi gün işine gidebilir.
Önerilere uymayan hastalarda nadiren ayağa kalkma ile başlayan baş ağrısı olabilir. Bu durumun tedavisi kesin yatak istirahatidir, 24 veya 48 saat sürekli yatılması ağrıların geçmesini sağlar. Herhangi bir ağrı kesiciyi kullanılabilir. Ağrıların azalmasını hızlandıracağından bol su ve kafeinli kahve tüketilmesi tavsiye edilir.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*