Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Beyin Felci – İnme – Kısmi Felç Nedir?
Beyin Felci – İnme – Kısmi Felç Nedir?

Beyin Felci – İnme – Kısmi Felç Nedir?

  • 28 November 2021
  • 0
  • 17
  • 0 Yorum

Beyin Felci – İnme – Kısmi Felç Nedir?

Halk arasında inme diye de adlandırılan bu hastalık beyine giden damarların tıkanması ya da kanaması neticesinde beyin hücrelerinin hasar görmesi sonucu oluşur. Beyin felcinde klinik tablo etkilenen damar, etkilenen beyin alanının büyüklüğü vbg etkenlere göre değişebilmekle birlikte sıklıkla vücudun bir yarısında kol ve bacakta güçsüzlük , yürüme güçlüğü, denge kaybı, kolunu kullanmada güçlük, vücudun bir tarafında uyuşma, anlama güçlüğü, konuşma güçlüğü, yutma güçlüğü, depresyon hatta ağır etkilenimelerde şuur kaybı ve koma gibi problemler ortaya çıkmaktadır.

Beyin Felci Sebepleri Nelerdir?

En sık sebebi kontrol altında olmayan yüksek tansiyondur, bunun yanında şeker hastalığı, sigara kullanımı, kalp hastalıkları, yüksek kolesterol gibi faktörler beyin felci gelişiminde etkili olabilmektedir.

Beyin Felci Tedavisinde Neler Yapılabilir?

Felç geçirdikten sonra ortaya çıkan kayıpların tedavisinde fizik tedavi ve rehabilitasyon önerilmektedir. Hareketsizliğe bağlı eklem tutukluklarının önlenmesi için erken dönemde rehabilitasyon programı başlamalıdır. Tedavide asıl amaç kişinin kaybettiği yürüme, elini kullanma gibi fonksiyonlarını çeşitli fizik tedavi cihazları, fizyoterapistlerce birebir uygulanan uygun egzersiz programları yoluyla beyinde hasar görmemiş hücrelerin harekete geçirilerek bu görevleri yapmalarını sağlamaktır. Bu amaçla Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hastalıkları uzman hekimi tarafından hastalarımızın eklemlerinde katılık olmaması için eklem hareket açıklığı egzersizleri , spastik kaslar için germe egzersizleri, zayıf kasları için kas güçlendirme egzersizleri , yatak içi aktivite eğitimleri, nörofizyolojik egzersizler, oturma, ayakta dik durma ve yürüme denge egzersizleri , yürüme egzersizleri, ellere yönelik iş ve uğraşı terapisi vbg bileşenler içeren bir tedavi programı oluşturulur ve rehabilitasyon ekibi ile birlikte uygulanır. Ozon tedavisi felçli hastalarda dolaşımı artırıp oksidatif stresi azaltarak ikincil hasarı azalttığından rehabilitasyon uygulamalarına tamamlayıcı bir tedavi olarak uygulanabilmektedir. Yine son yıllarda robotik yürüme, kol ve el cihazları da inme tedavisinde kullanılmaya başlamıştır.


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*