Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Aşırı Sıcaklar ve Çocuk
Aşırı Sıcaklar ve Çocuk

Aşırı Sıcaklar ve Çocuk

  • 27 November 2021
  • 0
  • 17
  • 0 Yorum

Aşırı Sıcaklar ve Çocuk

İSHAL DEYİP GEÇMEYİN!

Yaz mevsimiyle birlikte çocuklar gerek enerjilerini boşaltmak gerekse güzel havanın tadını çıkarmak için vaktinin çoğunu dışarıda geçirebiliyor. Bu süreçte çocuklarda görülen sağlık problemlerini artabiliyor. Medicacana Samsun Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yeşim Çınar Yakar, yazın çocuklarda sık karşılaştığımız sorunlar ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında açıklamalarda bulundu.

Yaz ishali çoğu kez anne babaları korkutuyor, yazın çocuğunuzu ishalden korumak için öncelikle, besinlerin çok çabuk bozulacağının göz önünde bulundurulması gerektiğini söyleyen Yakar, “Bu nedenle, yiyecekler dışarıda çok fazla bekletilmeden tüketilmeli ya da buzdolabında muhafaza edilmelilerdir. İçme suyunun ve su ile yapılan sıvı karışımların temiz olması da oldukça önemlidir. Kaynağı belli olmayan içme sularından ve bu sularla yıkanan meyve ve sebzelerden tifo, paratifo, ishaller, viral hepatit (hepatit a) gibi hastalıklar ortaya çıkabilir” dedi.

PİKNİK ALANLARINDA DİKKAT

Dr. Yeşim Çınar Yakar ,”Özellikle piknik alanlarında sulara insan ve hayKonya Dışkı ve atıkları karışmış ise su gözle görülemeyen mikroplar ile kirlenir ve barsak enfeksiyonlarına sebep olur. Hafif ishal vakalarında tedavi evde yapılır. Anne sütü alan bebeklerde emzirmeye devam edilir. Anne sütü almayan 6 aylıktan büyük bebek ve çocuklara alışık oldukları sıvı gıdaların yanı sıra; pirinç lapası, muz, yoğurt, ayran gibi gıdalar verilir. İshal geçene kadar lifli ve yağlı gıdalardan uzak durulur. Öğün aralarında su verilmesi önerilir. Ağır ishallerde hastanede damar yolu açılarak sıvı verilmesi gerekebilir “ifadelerini kullandı. 

 

İHMAL ETMEYİN 

Yakar,” Çocuklarda SARSCoV-2 Enfeksiyonu kuluçka süresi 1-14 gün arasında olup genellikle 3-7 gündür. Asemptomatik seyredebileceği gibi ateş, yorgunluk, kuru öksürük gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda ise burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonu bulguları ve daha az hastada gastrointestinal semptomlar, abdominal rahatsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı ve diyare olabilir. Bu noktada hasta takibini ihmal etmeyip  hekiminize başvurarak en doğru tedavi yöntemini uygulamalısınız” dedi.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*