Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Anal Fistül Tanı ve Tedavisi
Anal Fistül Tanı ve Tedavisi

Anal Fistül Tanı ve Tedavisi

  • 28 November 2021
  • 0
  • 59
  • 0 Yorum

Anal Fistül Tanı ve Tedavisi

Anal Fistül Nedir?

Anal fistül anal kanala açılan bezlerin iltihaplanması ile gelişen apsenin, anal bölge derisine açılıp akması sonucu meydana gelen kronik iltihaplı, akıntılı hastalıktır.

Anal Fistül Belirtileri

Anal bölgede ağrı, şişlik, ateş ve akıntı ile karakterizedir. Anal bölgede konforsuzluk, gaz ve gaita tutmada zorlukta gelişebilir. İç çamaşırı kirleten akıntı ön plandadır.

Anal Fistül Teşhisi

Genelde hastanın anal akıntı ile doktora başvurması sonucu proktolojik muayene yapılması ile konulur. Görüntüle yöntemlerinden MR, fistülün haritalandırılmasında kullanılabilir.

 

Anal Fistül Tedavisi

Öncelikle doğru teşhis yapıldıktan sonra başlar. Anal fistül anal fissür ve hemoridal hastalıklarla karıştırılabilir. Uzman hekimce uygun koşullarda yapılan muayene ile kesin tanı konulabilir.

 

Anal Fistül Cerrahi Tedavisi

Anal fistülün tedavisi cerrahidir. Temel prensip büyük abdest ve gazı tutan kasların korunmasına dayanır. Fistülün bu kasları ne kadar etkilediği bu anlamda çok önemlidir. Makat kasları ile ilişkisi az olan vakalarda fistülün açılması yeterli olurken kas ilişkisi fazla olan hastalıkta ileri cerrahi teknik ve teknoloji kullanımı gerekebilir.

 

Anal Fistül Ameliyatı

Çok uzun sürmeyen cerrahi bir prosedürdür. Ameliyatın kendisinden çok doğru haritalandırılma, hazırlık ve cerrahi tekniğin seçimine karar vermek daha uzun sürebilir.  

Anal Fistül Ameliyatı Sonrası İyileşme

Anal fistül cerrahisi sonrasında iyileşme hastalığın evresine göre değişmektedir. Basit fistüllerde bu süre 1 hafta 10 gün gibi bir süre iken komplike fistüllerde revizyon cerrahileri ile takip süresi 2 ayı bulabilir.

Anal Fistül Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Anal fistül tedavi edilmezse tekrarlayan anal apseler ve yeni gelişen fistül yolları ile çok daha komplike bir hal alır. Tedavi edilmeyen hastalık asla iyileşmez. Komplike olur ve tedavisi zorlaşır. Kolostomi ihtiyacı gibi dramatik ve hiç istenmeyen durumlara yol açabilir.

 

Rektovajinal Fistül Nedir? 

Rektumla vajen arasında gelişen fistüldür. Vajenden gaz ve gaita gelmesi gibi çok sıkıntılı ve yaşamı etkileyen bir duruma sebep olur. Genelde geçirilen jinekolojik ameliyatlar, vajinal doğum, Crohn hastalığı ve travma sonrası gelişebilir.

 

Rektovajinal Fistül Tedavisi Nasıl Olur? 

Cerrahi tedavi yapılmadan hastalık düzelmez.  Fistül seviyesi servikse ne kadar yakınsa tedavi o kadar zorlaşır.

 

Perianal Fistül (Makat Fistülü) Nedir? 

Anal fistülle aynı hastalığı tarif eder. Anal fistülden farklı bir durum değildir. 

 

Perianal Fistül (Makat Fistülü) 

Ameliyatı da anal fistülün diğer ismi olan perianal fistül hastalığının tedavisi anal fistül cerrahisiyle aynıdır.

 

Fistül Bitkisel Tedavisi Mümkün Mü? 

Ne yazık ki fistülün bitkisel tedavisi mümkün değildir. Cerrahi tedavi uygulanmadan tedavi olma ihtimali yoktur. Eğer bitkisel yöntemlerle tedavi oluyorsa bu anal fistül değildir.

 

Fistül Ameliyatı Olanlara Tavsiyeler

Anal fistül cerrahisi sonrasında günlük sıcak su uygulaması, anal bölgenin hijyenine dikkat edilmesi, dışkılama sonrası temizliğin sıcak/ılık su ile yapılması, diyette fiber tüketimine dikkat edilmesi, dışkılama alışkanlığının düzenlenmesi ve anal bölgede şikayeti olduğunda gecikmeden muayene olması önemlidir.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*