Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Akut ve Kronik Sinüzit Tedavisi
Akut ve Kronik Sinüzit Tedavisi

Akut ve Kronik Sinüzit Tedavisi

  • 27 November 2021
  • 0
  • 13
  • 0 Yorum

Akut ve Kronik Sinüzit Tedavisi

Akut sinüzit tedavisinde genel olarak zemin hazırlayan faktörleri kaldırmak ön plandadır. Nezle, grip gibi burun tıkanıklığını artıran ve sinüs havalanmasını bozan durumlar öncelikle tedavi edilmelidir. Bunun için uygun burun spreyleri, gerekirse burun tıkanıklığına yönelik antihistaminik ve dekonjestan türü ilaçlar, ortamın havasının nemlendirilmesi, sıvı alımının arttırılması tedaviyi destekleyen uygulamalardır. Bol sıvı alımı, sinüsleri tıkayan koyu kıvamdaki mukusun yumuşamasını ve akışkanlığını da kolaylaştıracaktır.

Burun içini döşeyen mukozal dokuda ödem tespit edilen ya da burun etlerinde büyüme olan kişilerde buruna steroid’li spray uygulamaları yararlı olabilir. Alerjik nedenlerle oluşan akut sinüzit olgularında ise antihistaminik olarak sınıflandırılan ilaçlara başvurulabilir.

Akut sinüzit nedeninin bakteriyel bir enfeksiyon olduğunun tespit edilmesi halinde uygun antibiyotikler mutlaka tedaviye eklenmelidir. Antibiyotik tedavisi minimum 10 gün sürmeli, tedaviye başlanmasından sonra 4-5  gün içerisinde yanıt alınamayan durumlarda gerekirse antibiyotik değiştirilmelidir.

Kronik Sinüzitin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kronik sinüzit tedavisinde öncelikle uygun antibiyotikler kullanılmalıdır. Ayrıca burun içerisindeki ve sinüs havalanma kanallarındaki tıkanıklığı azaltmak için burun içinden steroidli spreyler kullanılır. Antibiyotik tedavi süresi kronik sinüs enfeksiyonlarında en az 2-3 hafta olmalıdır. Bu enfeksiyonlarda antibiyotiklere karşı artmış direnç oranı, aynı anda birden fazla farklı bakteri ya da oksijensiz ortamda çoğalan mikroorganizma bulunma ihtimali ve uzun tedavi süresi göz önüne alınarak, uygun kişilerde ve olanak varsa endoskopi eşliğinde burun içinden alınacak kültürlerin sonuçlarına göre uygun antibiyotik  seçimi sağlanmalıdır. Bağışıklık sistemi yetmezliği olan ya da hastanede yatarken enfeksiyon alan hastalarda sinüs enfeksiyonlarının her tipinde kültür ve antibiyograma göre antibiyotik seçilmesi gereklidir.

Kronik sinüzit tanısı ile tedavi edilen hastalarda bilgisayarlı tomografi çekiminden önce 2-3 hafta uygun dozda antibiyotik ve kortizonlu burun spreyleri kullanılmalıdır. Belirgin şikayeti olmayan hastalarda tomografide sinüzit bulguları bulunsa bile ameliyat kararı vermeden önce hastayı takip edip şikayetlerin kontrol edilmesi uygun yaklaşım olacaktır. 

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*