Whatsapp Destek 0850 665 6065
  1. Ana Sayfa
  2. Ağız Bakımı
Ağız Bakımı

Ağız Bakımı

  • 27 November 2021
  • 0
  • 80
  • 0 Yorum

Ağız Bakımı

Plak ; dişlerimizin üzerinde ve dişeti çizgisi boyunca sürekli oluşan tükürük ,yiyecek ve sıvılarla birleşince oluşan yapışkan ve renksiz bakteri tabakasıdır.Plağın içerisinde yer alan bakteriler diş çürüklerine ve diş eti hastalıklarına neden olur.

Diş taşı ise plağın mineralize olması ile görülen sarı ve kahverengi birikintilerdir.

Ağzımızda sürekli çoğalan bakteriler nedeniyle plak oluşumu önlenemez.Önemli olan plağın diş üzerinden uzaklaştırılmasıdır.Plağın yapışkan yapısından dolayı tüketilen besinler özellikle karbonhidrat ve şekerli besinler plağa yapışır ve plak içerisindeki bakterilere besin sağlayıp mikroorganizmaların hızlı bir şekilde çoğalmasına neden olurlar.

Diş üzerinden plak ve tartar nasıl uzaklaştırılır?

Plak oluştuktan sonra dişlerin üzerinden uzaklaştırılmazsa 1. günün sonunda plak kalsifiye olmaya başlar ve yavaş yavaş diştaşı olur. Yeni oluşan plak dişten diş fırçalama , diş ipi kullanımı ile uzaklaştırılır.Ancak kalsifiye olan plak diş fırçalama ile uzaklaştırılamaz ve diş hekimi tarafından klinikte uzaklaştırılması lazım.

Diş fırçalama ve diş ipi kullanımı?

-Dişlerimizi günde 2 defa en az 2 dk boyunca florür içeren macun ve yumuşak bir diş fırçası ile fırçalanmalıdır.

-Diş fırçasını fırçalama başlamadan önce ıslatılmamalıdır. Ancak elektrikli diş fırçası kullanıyorsa diş fırçasını ıslatmak gerekir.

-Diş fırçasını diş eti çizgisine 45 derece açıyla tutup diş etinden dişlere doğru üst çenede yukarıdan aşağıya alt çenede aşağıdan yukarı doğru fırçanızı  hareket ettirerek yumuşak bir şekilde plağı uzaklaştırmalıdır. Alt ve üst dişlerin arkasını fırçalarken diş fırçası dik tutulup yukarı aşağı yönde nazikçe hareket ettirilmelidir. Diş fırçalarken yumuşak bir fırça kullanıp sert hareketlerden kaçınmalıdır.Diş ve diş etlerimize zarar verilmemelidir.

-Diş fırçası 3 ayda bir değiştirilmelidir.

Dişler fırçalandıktan sonra diş ipi kullanılmalıdır.Günde bir kez diş ipi kullanılabilir.

-Diş ipi 30-40 cm koparıldıktan sonra orta parmaklara dolanır.Diş ipini dişlerin arasına yerleştirmek için baş ve işaret parmağı kullanılır.Diş ipi dişlerin arasına ”C” şeklinde yerleştirilerek dişlerin etrafına yerleştirilir.Bu sırada dişlerin arasındaki diş etine zarar verilmediğe dikkat etmek gerekir.

-Dişler fırçalanıp diş ipi kullanıktan sonra ağız gargarası kullanılabilir.

 


Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rating*